Poradenství

Poradenství

V případě potřeby kontaktujte naší sociální pracovnici:

 

 

E-mail: telc.socialni@senior-home.cz
Telefon: +420 773 833 238

 
Lékařská péče

Lékařská péče

Lékařská péče je poskytována s ohledem na individuální potřeby klientů. Lékařskou péči zajišťuje smluvní praktický lékař a psychiatr. Lékaři navštěvují domov pravidelně.
 
Ubytování

Ubytování

Klienti jsou ubytováni na dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, které si po dohodě se zařízením mohou vybavit vlastním nabytkem, televizí apod. K dispozici jsou samozřejmě bezbariérové koupelny a záchody. V zařízení je umožněno společné ubytování partnerským dvojicím.
 
senior-home.cz > Telč > Aktuality
 

Aktuality

Velikonoce v našem DZR v Telči 😊

Velikonoce jsou nejen významnými křesťanskými svátky, ale jsou také spojeny s mnoha lidovými tradicemi. S našimi klienty jsme se snažili užít si obě tyto zvyklosti.

Psí pomazlení v našem DRZ v Telči 😊

Psího pomazlení si opět naši senioři užili ve společnosti canisterapeutického psa Genjiho a jeho psovodky. Jako vždy všem pejsek vykouzlil úsměv na tváři. Někteří si užili nejen pomazlení, ale také olíznutí 😊 Těší nás, že si této aktivity mohou klienti užívat díky projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata.

MDŽ v našem DZR v Telči 😊

8. březen tradičně patří ženám a květinám. Všem našim seniorkám jsme ve spolupráci s našimi klienty rozdali krásné karafiáty. Věříme, že radost z nich je na fotografiích patrná 😊

Pohybové aktivity v našem DZR v Telči 😊

Rozpohybovat tělo jde různými způsoby. Naše lektorky volného času si připravily několik aktivit, které si mohli naši senioři vyzkoušet – pinkání/kopání s balónkem, hod kroužkem na terč, balancování s míčky či foukání papírku na terč.

Aktivizační činnosti v našem DZR v Telči 😊

Trénování kognitivních funkcí je hlavním smyslem našich aktivizačních činností. Naše lektorky volného času, se snaží u klientů rozvíjet pozornost, verbální projev, časoprostorovou orientaci nebo třeba úsudek.

Masopustní návštěva v našem DZR v Telči 😊

Leden a únor jsou měsíce, které máme všichni spojené se zabijačkami a masopustem. I my jsme si užili masopustního veselí se členkami Klubu důchodců v Telči. Přišly k nám v doprovodu pana Vladimíra Brtníka zazpívat a zatančit v maskách známé písničky.

Ohlédnutí za lednem v našem DZR v Telči 😊

Ohlédnutí za lednem v DZR Telč Po vánočním tvoření a následném odpočinku u pohádek jsme se vrátili k aktivitám, které pomáhají s orientací, slovní zásobou, logickým myšlením a jemnou motorikou. Jako ukázku přikládáme fotky, kde s klienty pleteme, háčkujeme, vyšíváme a také přiřazuje předměty dle různých zadání.

Strom přání pro náš domov v Telči 😊

Již druhým rokem se v době adventu konala v Panském dvoře v Telči velmi povedená akce – Strom přání. Moc děkujeme organizátorům, že mysleli i na přání našich seniorů. Velké díky patří také návštěvníkům, kteří si během adventu mohli ze Stromu přání jedno přání vybrat a splnit ho. Všechna přání se našim seniorům splnila.

Připomínka Vánoc v našem v DZR Telči 😊

Přinášíme Vám ohlédnutí za tím, jak jsme si užili Štědrý den v našem domově. V tento slavnostní den nesmělo chybět společné posezení, cukroví, zpívání koled, dárečky pod stromečkem. A k tomu všemu i úsměvy na tváři, radost v očích a někdy i slzičky štěstí 😊

Milá návštěva v našem DZR v Telči 😊

Stalo se již tradicí, že za námi před Vánoci zavítají děti z Horní Vsi s vystoupením s vánoční tématikou. Letos si připravily příběh o putování do Betléma a narození Ježíška. Opět nás potěšily nejen krásně nacvičeným divadlem, ale i vánočními písničkami a velmi dojemným přáním krásných Vánoc – i slza ukápla.

Přípravy na Vánoce v našem DZR v Telči 😊

Přípravy na Vánoce vrcholí i našem domově v Telči. Se seniory jsme si udělali nejen výzdobu z papíru, ale také z různých přírodnin, které k adventu a Vánocům neodmyslitelně patří. Vánoční atmosféra je zkrátka všude kolem nás, jak můžete sami posoudit na našich fotografiích. 😊

Mikuláš v našem DZR v Telči 😊

Mik, mik, Mikuláš přišel s čertem na koláč…. A to i za námi do našeho domova v Telči. Koláč jsme sice pro Mikuláše neměli, ale básničku a písničku jsme společnými silami zvládli. Mikuláš s andělem si jako odměnu připravili pro všechny balíčky se sladkostmi a ovocem a čertům nedovolili, aby si někoho odnesli do pekla.

Vzpomínka na prázdniny s Genjim v našem DZR v Telči 😊

I přes prázdniny za námi zavítal canisterapeutický pejsek Genji s paní Lélyovou. Jeho návštěvu si klienti užili jak ve větší skupině, tak i v malé skupině či individuálně (např. v posteli). A věříme, že i z fotek je patrné, jak všem Genji dělá radost.

Léto v našem DZR v Telči 😊

Léto je spojené s různými meteorologickými jevy. A k těm hezčím určitě patří krásně vybarvená duha. My jsme si ji se seniory zkusili vyrobit za pomoci vatových tyčinek. Práce to byla zajímavá a bylo na každém, jak si svou duhu vybarví – fantazii se zkrátka meze nekladou 😊

Pozvánka na Den otevřených dveří 😊

Domov se zvláštním režimem Telč Vás zve do svých prostor na: Den otevřených dveří Dne 4. 10. 2023 od 10:00 do 18:00 Zváni jsou všichni zájemci nebo jejich rodinní příslušníci, kteří by rádi nakoukli pod pokličku našich sociálních služeb.

ZUŠ v našem DRZ v Telči 😊

Dodatečně Vám přinášíme fotky z vystoupení žáků Základní umělecké školy v Telči, kteří nás přišli potěšit tím, co se během školního roku naučili pod vedení pana Evžena Mašáta. Všichni si nás získali svou pílí a chutí ukázat své nadání. Rádi jsme s i s nimi zabroukali známé lidovky. 😊

Koláže v našem DZR v Telči 😊

Recyklace různých materiálů je v současnosti velké téma. My jsme se s našimi klienty pustili do recyklace starých knih, které už nikdo nechce číst (např. odborné publikace). Ze starého papíru jsme si začali připravovat různé koláže a „muchláže“, které následně mohou posloužit k dalšímu tvoření. 😊

Canisterapie v našem DZR v Telči 😊

Ať je horko nebo zima, všichni se vždy těšíme až za námi přijede psí kamarád Genji 😊 Rád se nechává se od našich seniorů hladit a mazlit, a tak si tyto psí chvilky vždy náramně užíváme😊 Těšíme se na další setkání. Děkujeme Nadačnímu fondu Českého rozhlasu za finanční podporu canisterapie pro naše klienty.

Canisterapie v našem DZR v Telči 😊

I v květnu jsme si v našem domově užili díky projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata pomazlení se psím kamarádem Genjim. Senioři s radostí pejskovi nabízeli piškoty a měli radost, když mu chutnaly. 😊

Kulturní zážitek v našem DZR v Telči 😊

V měsíci květnu jsme s našimi seniory užili hned tři hudební akce, které byly spojeny se Dnem matek. Prvně k nám zavítal harmonikář p. Řehoř, který nám zahrál různé lidovky, převážně z jižních Čech. Další návštěvou nás poctily členky Klubu důchodců Telč v doprovodu p. starosty Brtníka.

Folklor v máji v našem DZR v Telči 😊

Jednou z velmi hezkých akcí, kterou jsme s našimi klienty navštívili, byl „Folklor v máji“ – setkání folklorních souborů, kácení máje a řemeslný trh na kouzelném renesančním náměstí v Telči. Klienti si užili nejen krásnou hudbu a tance, ale také si dali něco dobrého na zub v oblíbené kavárně. 😊

Ohlédnutí za velikonoční pomlázkou v našem DRZ v Telči 😊

Oslava jarních svátků se v našem domově nesla v duchu tradic, které se s Velikonocemi pojí. Před Velikonocemi ženy obarvily vajíčka a připravily pro koledníky výslužky.

Naši klienti na velikonočních trzích v Panském dvoře 😊

Poslední březnovou sobotu se v Telči v Panském dvoře konaly krásné velikonoční trhy. Dopoledne jsme tedy s klienty vyrazili užít si jarní a velikonoční náladu, obhlédnout zajímavé dekorace (možná i načerpat inspiraci), udělat si radost nějakou drobností či něčím dobrým na zub a poslechnout si vystoupení žáků ze ZUŠ Telč.

Vítání jara v našem DZR v Telči 😊

S prvními slunečními paprsky jsme dostali chuť se pustit do jarního a velikonočního tvoření, a tak si povětšinou z přírodních materiálů vykrášlujeme náš domov – barevné vaječné skořápky, věnečky na dveře, slaměné slepice, vlněná kuřátka apod. A samozřejmě nás to táhne i ven na procházku.

MDŽ v našem DZR v Telči 😊

8. března již tradičně patří ženám a ani my v našem domově jsme nezapomněli je trochu rozmazlovat – milým přáním a květinou. Je krásné sledovat, jak i drobná květina každé ženě na tváři vykouzlí úsměv a s tím i spoustu vzpomínek s květinami spojenými (MDŽ, oslavy narozenin, zahradničení…).

Masopust v našem DZR v Telči 😊

Poslední tři dny, tedy o masopustní neděli, v pondělí a úterý, které jsou zvány ostatky, končiny, fašank či přímo masopust, se konají různé rituální zvyky, průvod masek, scénické výstupy, které končí taneční zábavou.

Hudební návštěva v našem DZR v Telči 😊

V polovině února za námi do domova přišel pan Řehoř. Díky němu a jeho umu hry na harmoniku, jsme strávili moc hezké odpoledne u poslechu a zpěvu písní především z jižních Čech. Někteří z klientů si s panem Řehořem zavzpomínali na společná setkání po různých zábavách a hudebních večerech.

Trénování pozornosti v našem DZR v Telči 😊

Jednou z aktivit, kterou pravidelně zařazujeme do našeho programu je trénování paměti a pozornosti. Tentokrát jsme si zahráli hru dobble, přiřazovali plastové šrouby a matky dle barev a také zkoušeli doplnit různá rčení a přísloví na papíře. 😊

Buchta ke kávě v našem DZR v Telči 😊

Několik klientek se rozhodlo, že by chtěly ostatním připravit k odpolední svačině sladký moučník. Zvolily s lektorkami „prošívanou“ buchtu s tvarohem. Aby se dostalo na všechny, připravily buchtu hned z více dávek. A jak je vidět na fotce, buchta se povedla a všichni si na ní moc pochutnali 😊

Canisterapie v našem DZR v Telči 😊

V lednu jsme si opět v našem domově užili psího kamaráda Genjiho. Je milé pozorovat, jak dotek se psem dělá většině klientů dobře – a je to poznat nejen na jejich úsměvech. Za finanční podporu pravidelných canisterapií vděčíme projektu Ježíškova vnoučata Českého rozhlasu. Děkujeme 😊

Cvičení na šlapadle v našem DZR v Telči 😊

Oblíbenou pohybovou aktivitou našich klientů je cvičení na šlapadle. Díky této pomůcce si mohou procvičit jak nohy (simulace jízdy na kole), tak i ruce, což dělají mnohem raději. Máme radost, že tato aktivita není jen pohybová.

Strom splněných přání v Panském dvoře – DZR Telč 😊

Letošní Vánoce byly pro všechny z nás opět krásné a velmi povedené. Dosyta jsme si užívali vánoční koledy, krásné české pohádky, mlsání cukroví, a hlavně spoustu báječných dárečků. Za mnoho z nich vděčíme milým návštěvníkům a organizátorům vánočních trhů v Panském dvoře v Telči.

Zákaz návštěv v našem zařízení

Vážení rodinní příslušníci, z důvodu nepříznivé epidemiologické situace, vyhlašujeme od středy 4.1.2023 do 16.1.2023 zákaz návštěv v našem zařízení. Snažíme se tak maximálně ochránit zdraví našich klientů i zaměstnanců. O případných změnách Vás budeme informovat. Děkujeme za pochopení.

Děti z Horní Vsi v našem DZR v Telči 😊

Na sv. Mikuláše k nám zavítali děti z Horní Vsi s vánočním příběhem plným písniček a básniček. Vystoupení se jim moc povedlo a všechny nás již definitivně naladilo na vánoční svátky. Společně jsme si popřáli, abychom si všichni užili Vánoce a do nového roku vstoupili pravou nohou.

Děti z MŠ v našem DZR v Telči 😊

Moc hezké dopoledne jsme si užili s dětmi z Mateřské školy v Telči, které si připravily písničky a básničky o tom, jak si upéct perníčky. Všechny suroviny si postupně nandaly do mísy a na konci nezapomněly pořádně zamíchat velkou vařečkou.

Mikulášská nadílka v našem DZR v Telči 😊

Jako každý rok k nám 5. prosince přišel Mikuláš s umouněnými čerty a laskavým andělem. Naštěstí vše dobře dopadlo a čerti si nikoho z nás do pekla neodnesli. Naopak anděl všechny klienty pochválil 😊 a daroval jim balíčky plné sladkostí a ovoce.

Charlestonky ze Slavonic v našem DRZ v Telči 😊

Státní svátek, Den boje za svobodu a demokracii, jsme s klienty oslavili krásným vystoupením Charlestonek ze Slavonic. Dámy se nám rozzářily v mnoha nádherných modelech šatů a ukázaly nám, jak šel čas v módě od 30. let 20. století až do současnosti.

Podzimní posvícení v našem DZR v Telči 😊

V rámci podzimních akcí jsme si s našimi seniory užili podzimní posvícení, které si připravily členky Klubu důchodců v Telči s hudebním doprovodem pana Brtníka – starosty města. Opět se celé vystoupení neslo v duchu krásných písní, básní, tanců a myslivecké tématiky.

Den otevřených dveří 😊

Vážení, srdečně vás zveme na den otevřených dveří Domova se zvláštním režimem Telč, který se bude konat v rámci týdne sociálních služeb dne 6. 10. 2022 od 9:00 do 17:30. Zváni jsou všichni zájemci nebo jejich rodinní příslušníci, kteří by rádi nakoukli pod pokličku našich sociálních služeb.

Akce a odpolední kávička – DZR Telč 😊

Na náměstí v Telči letos proběhla moc hezká akce s názvem „Mezi dvěma branami“ – retro výstava a závod vozidel vyrobených do roku 1939.

Zábavné aktivity v našem DZR v Telči 😊

Máte rádi skládanky, puzzle nebo hlavolamy? 😊 My rozhodně ano, a tak se v našem domově snažíme trénovat prostorovou orientaci při skládání různých hlavolamů a rozstříhaných obrázků. Zkrátka vyrábíme, lepíme, skládáme, doplňujeme, přebíráme, stříháme.

Psí pohlazení v našem DZR v Telči 😊

V červnu i v červenci k nám do domova opět zavítal náš canisterapeutický pes Genji a jeho „panička“ paní Lélyová. Jejich návštěvy máme moc rádi, a to nejen proto, že Genji nás často překvapí nějakou „lumpárnou“, kdy např. vyleze na stůl nebo při chvilce nepozornosti někoho olízne.

Vystoupení v našem DZR v Telči 😊

V průběhu května jsme v našem domově měli hned dvě vystoupení na oslavu Dne matek. Jako první nás rozezpívaly členky Klubu důchodců Telč za doprovodu pana Brtníka – starosty Telče. Jejich vystoupení bylo plné krásných písní, básní a tanců. V druhé půlce měsíce nás navštívily děti z Horní Vsi v doprovodu paní Jitky Kapounové.

Velikonoce v našem DZR Telč 😊

Velikonoce v našem domově jsme opět prožili velmi tradičně 😊. Upekli jsme si velikonoční perníčky a kynuté jidáše potřené medem. Do pletení pomlázek se zapojili nejen muži, ale i ženy, které pak samozřejmě pro pány na pondělí nabarvily vajíčka a připravily výslužky.

Aktuální podmínky návštěv

Vážení, s platností ke 14. 3. 2022 se ruší mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 18. listopadu 2021, č. j. MZDR 14597/2021-5/MIN/KAN, (podmínky návštěv u poskytovatelů zdravotních služeb a poskytovatelů sociálních služeb). Aktuální informace naleznete na: https://covid.gov.

Březnové oslavy v našem DZR v Telči 😊

Začátek března nám přinesl hned dvě příležitosti, které jsme mohli společně oslavit. První byla oslava masopustu, kdy i my jsme si vytvořili různé škrabošky, ve kterých jsme si pak užili společný tanec a zpěv. Nálada byla skvělá a veselý zpěv se nesl domovem celý den.

Trénování paměti a jiné hry v našem DZR Telč 😊

Kromě tvořivých aktivit se také často společně věnujeme trénování paměti, a to různými způsoby. Pozornost pilujeme u „hazardní hry“ skořápky – většinou soutěžíme o lentilky 😊 Přesnost a pozornost tříbíme u spojovaček a slovní zásobu nám prověří různé pracovní listy či slovní fotbal.

Přípravy na Vánoce 😊

V našem domově v Telči se pilně připravujeme na Vánoce a proto se nejen prosinec, ale i listopad nesly v duchu Vánoc – tvořili jsme ozdoby, přání, zdobili stromečky, dělali adventní věnce. Nezapomněli jsme ale také na cvičení a našeho psího kamaráda Genjiho v rámci pravidelné canisterapie. 😊

Mikulášská nadílka 😊

A konečně tu máme mikulášskou nadílku, na kterou se všichni tolik těšili 😊 Nadílka tu proběhla sice o den později (na Mikuláše), ale i tak se klienti s čerty neuvěřitelně nasmáli a někteří se dokonce dobrovolně rozhodli, že půjdou do pekla pomáhat, protože je tam teplíčko 😊

Radost z umění v našem DZR v Telči 😊

Krásnými obrázky nás potěšil pan Ctirad Drdacký. Věnoval nám dva svoje autorské obrazy, na nichž zachytil krásné telčské náměstí a oblíbeného komika Vlastu Buriana.

Návštěvy povoleny 😊

Vážení rodinní příslušníci, s radostí Vám oznamujeme, že se s platností od PONDĚLÍ 8.11.2021 ruší zákaz návštěv v našem zařízení.

Podzim v našem DZR v Telči 😊

I podzim v Telči prožíváme při spoustě zajímavých aktivit. Udělali jsme si pěknou podzimní výzdobu z papíru, šišek i dýní. Protáhli jsme se při cvičení a rádi se opět setkali s naším psím kamarádem Genjim a jeho plyšovým parťákem. Došlo také na milé gratulace.

Zákaz návštěv v našem zařízení

Vážení rodinní příslušníci, z důvodu nárůstu akutních respiračních a chřipkových onemocnění, vyhlašujeme od pátku 22.10.2021 do odvolání zákaz návštěv v našem zařízení. Snažíme se tak maximálně ochránit zdraví našich klientů i zaměstnanců. O případných změnách Vás budeme informovat. Děkujeme za pochopení.

Svatováclavské slavnosti v našem DZR v Telči 😊

O víkendu 18. 9. 2021 jsme se s klienty účastnili městských slavností na počest sv. Václava. Díky krásnému počasí a povedenému programu si tuto akci klienti velmi užili. Milým zpestřením bylo i setkání s panem starostou 😊

Psí kamarád v našem DZR v Telči 😊

V červenci za námi přijel po delší době opět náš psí kamarád mops Genji ze spolku Sirius Třebíč. Jako vždy bylo setkání mazlivé a hřejivé. Když všechna protiepidemická opatření dovolí, budeme se setkávat zase každý měsíc 😊

Léto v našem DZR v Telči 😊

Letní slunečné počasí nás všechny láká ven, a tak ho rádi využíváme k procházkám po okolí. Nejraději chodíme do přilehlého parku, kde je i dětské a sportovní hřiště a můžeme tam pozorovat radost dětí ze skluzavek a houpaček.

Ohlédnutí za tím, co se dělo u nás v DZR v Telči 😊

Přinášíme Vám malé ohlédnutí za tím, co jsme společně dělali v květnu a v červnu v našem Domově v Telči. Už nám přálo sluníčko, proto jsme se snažili trávit hodně času venku – nejraději samozřejmě při kávě a sušence. Také jsme se pustili do nové výzdoby a téma květin je vděčné.

Čarodějnické grilování a 1. máj v našem DZR v Telči 😊

Filipojakubskou noc jsme společně oslavili grilováním. Pochutnali jsme si na opečených buřtech a pivu. Pobavili se převleky a nakonec každý z nás dostal čarodějnické vysvědčení od Baby Jagy. Bohužel budeme muset někteří opakovat ročník, hodně nás propadlo v péči o netopýry ☹ 😊. Na 1.

Jaro u nás v DZR v Telči 😊

K jaru patří květiny, a tak trénujeme s klienty jemnou motoriku při jejich výrobě. Nezapomínáme trénovat také paměť při doplňování různých pořekadel a přísloví. A když to počasí dovolí, jdeme na procházku, abychom se nechali zahřát i od sluníčka 😊

Veselé Velikonoce v našem DZR v Telči 😊

Velikonoce jsme si s klienty udělali opravdu veselé. Nezapomněli jsme na všechny přípravy, abychom měli domov svátečně vyzdobený – vybarvovali jsme velikonoční obrázky, zdobili vajíčka a dekorovali si stoly jarními větvičkami. Muži si upletli pomlázky a pak jimi vyšlehali všechny ženy, aby „neuschly“.

MDŽ u nás v DZR Telč 😊

Květina při oslavě MDŽ nesmí chybět. A nechyběla samozřejmě ani u nás v domově. Všem ženám klientkám jsme popřáli a věnovali jim krásně barevné karafiáty. A jak je z fotek patrné, rozzářil se nejeden úsměv na tváři 😊

Vánoce

Děkujeme všem, kteří s námi prožili rok 2020 a do toho dalšího si všichni společně přejeme, aby byl o něco veselejší, zdravější a hlavně více společenský. Abychom se mohli scházet nejen u vánočního stromečku, ale i u běžných událostí a mít radost z přítomnosti našich blízkých 😊

Mikulášská nadílka

Anděl seděl na obláčku, čáry máry čaroval, vyčaroval Mikuláše, moc se z toho radoval. A my s našimi klienty také 😊 Čerti u nás letos nepochodili a do pekla se museli vrátit sami. Nikdo z našich klientů k nim nechtěl jít přikládat pod pekelný kotel 😊

Návštěvy - informace o odběrových místech

Vážení rodinní příslušníci, z důvodu umožnění návštěv Vašich blízkých, bychom Vás rádi informovali o odběrových místech, která jsou v blízkosti našeho zařízení. Bližší informace o návštěvách a rezervačním systému se dozvíte z informačního e-mailu, který Vám byl zaslán. Děkujeme.

Loutkové divadlo 😊

Pohádky jsme měli všichni rádi jako děti, a i jako dospělí se k nim rádi vracíme. Příběh plný postav s nadpřirozenými vlastnostmi, boj dobra se zlem, který vždy končí vítězstvím dobra.

Motýlí šaty 😊

Vytvořili jsme si novou dekoraci na společnou jídelnu a na recepci. Starý rám, barevný papír, nůžky, lepidlo a „motýlí dámy“ jsou na světě.

Psí kamarád 😊

Po dlouhé době za našimi klienty přijel psí kamarád – canisterapeutický pes Genji. Setkání a pomazlení s ním klientům vykouzlilo úsměvy na tváři a většina z nich vzpomínala na zvířátka, která sami doma měli. Bylo to velmi příjemné dopoledne.

Naše malé modré moře v DZR v Telči 😊

Mnozí z nás mají léto spojené s dovolenou u moře. A tak jsme si s našimi klienty udělali vlastní moře. Takové mořské papírové akvárium. Zapojili jsme veškerou kreativitu – kartonovou krabici naplnili „modrou vodou“, dno vyzdobili kamínky a mušlemi a pak jsme do akvária umístili různobarevné mořské živočichy.

Překvapení v našem DZR v Telči. 😊

Slíbili jsme, že se něco chystá a už je to tady. 😊 Oblékli jsme kaštan, který zdobí prostranství před hlavním vchodem do našeho zařízení.Věděli jste, že oblečené stromy jsou teď ve světě moderní? A my chceme jít s dobou, i když mnohým z nás už táhne na 100 let 😊

Tvoření u nás v DZR v Telči 😊

Práce s barvami nás baví. Voskové barvy jsme použili na vytvoření barevné duhy a vodové barvy na vybarvení motýlů, jimiž si chceme vyzdobit aktivizační místnost 😊.

Návštěvy v našem domově od 25.5.2020.

Vážení rodinní příslušníci, chceme Vás informovat, že od pondělí 25. 5. 2020 jsou povoleny návštěvy v našem zařízení. Pro zmírnění rizika přenosu nákazy COVID-19 jsou ministerstvem zdravotnictví stanovená určitá pravidla pro návštěvy, která je nutné dodržovat.

Vaše podpora, náš vděk 😊

Stále se nám od Vás dostává velké slovní i materiální podpory a věřte, že je to pro nás velmi povzbuzující a motivující. Děkujeme proto paní Monice Štěchové za finanční dar, který nám věnovala a my jsme za něj mohli pořídit materiál a pomůcky na aktivizaci pro naše seniory.

„Nouzový režim“ v našem domově – DZR Telč, aneb hrajeme si dál … 😊

I přesto, že se nyní musíme vypořádat se spoustou opatření, která mají ochránit zdraví našich seniorů a nás zaměstnanců před nebezpečnou nákazou, snažíme se poskytovat naše služby v plném rozsahu a s neutuchající energií i humorem.

PODĚKOVÁNÍ

V posledních dnech se opět zvedla velká vlna solidarity ze strany občanů i obcí. Ani na nás se nezapomnělo, proto bychom chtěli poděkovat všem dárcům, kterých si moc vážíme.

Vážení příbuzní a přátelé našich seniorů,

přišli jsme s nápadem, jak našim seniorům a Vám alespoň částečně vynahradit osobní kontakt, který momentálně, vzhledem k situaci, není bohužel možný. Pro obě naše provozovny jsme zakoupili 4 nová zařízení (tablety a držáky), do každého domova dvě, přes která se s nimi máte možnost spojit a uskutečnit videohovor.

PODĚKOVÁNÍ 😊

chtěli bychom moc poděkovat dobrovolnicím paní Janě Slezákové a paní Daně Pokorné za ušití tolik potřebných roušek pro náš domov v Telči. Taktéž moc děkujeme panu Jaroslavovi Volavkovi za darování dvou respirátorů FFP3. Dále patří velké díky městu Telč a státnímu zámku Telč za dodání většího množství roušek.

MOC DĚKUJEME 😊

Chtěli bychom moc poděkovat dobrovolnicím Petře Dokulilové a Pavle Přibylové za to, že dochází do našeho Domova v Telči a zcela zdarma se tam starají o děti našich zaměstnanců. Celý den vymýšlí dětem zábavný program, krásně si nimi hrají, malují a hlavně s nimi vypracovávají úkoly, které mají zadané ze školy.

Oznámení

Vážení zaměstnanci a příznivci našich Domovů pro seniory v Tuchlovicích a v Telči. Jsme rádi, že Vás můžeme informovat o tom, že tuto velmi těžkou dobu, díky velmi přísným opatřením, zvládáme ve zdraví.

Poděkování 😊

Tímto bychom chtěli moc poděkovat všem našim zaměstnancům, kteří v této nelehké době stále pracují a udržují v chodu obě naše provozovny, přestože je to v tuto chvíli velmi náročné.

Hledání zaměstnanců/dobrovolníků/brigádníků:

Pro naši provozovnu v Telči hledáme do našeho týmu schopné zaměstnance, brigádníky či dobrovolníky na pozici Pečovatele a Uklízečky.

Trénování paměti

Nejen vyrábění, cvičení a muzicírování zaměstnává naše klienty. Společně si lámeme hlavu i nad různými slovními hříčkami, doplňujeme pranostiky, hrajeme slovní fotbal, vymýšlíme co nejvíce slov na určitá písmena… Zkoušíme i uhodnout přísloví, která jsou schovaná pod obrázky.

MDŽ

Dříve velmi oslavovaný svátek, dnes trochu zapomenutý. Ale v našem domově nikoliv. My jsme si udělali oslavu MDŽ trochu s předstihem, ale s o to větší krásou.

Masopust v podání Klubu důchodců

Na začátku března nás navštívili členové Klubu důchodců Telč se svým masopustním vystoupením v podobě pyžamového bálu. Dámy se oblékly do slušivých pyžam a košilek, vybavily se doma pletenými papučemi a různými nočními pokrývkami hlavy.

Příprava na jaro

Máme za sebou únor a s ním spojený masopust a tak se pomalu chystáme přivítat jaro. Ač letos zima nebyla tou „starou zimou“, na sluníčko, květiny a zpěv ptáků se moc těšíme. A abychom jaro přivolali, děláme si jarní výzdobu.

ZÁKAZ NÁVŠTĚV

Vážení rodinní příslušníci, na základě doporučení Krajské hygienické stanice vyhlašujeme zákaz návštěv pro veškerou veřejnost s účinnou platností od 3. 3. 2020 do odvolání, vzhledem k vývoji situace v ČR (tj.

Divadlo

V sobotu 22. února jsme s klientkami navštívili divadelní představení „Na tý louce zelený“, které v Panském dvoře v Telči odehrál Divadelní soubor Stonařov. Představení plné známých písniček – např. „Na tý louce zelený“, „Já bych chtěl mít tvé foto“ roztleskalo celý sál.

Masopust

Masopust, fašank, ostatky, voračky, končiny, šibřinky či karneval – všechno jsou to pojmenování pro slavnostní období mezi Vánocemi a postní dobou. Je to období hodování a veselí, během něhož probíhaly taneční zábavy, zabijačky, ale také svatby. I my jsme toto období oslavili taneční zábavou a hýřením v maskách.

Procvičování jemné motoriky

Procvičujeme jemnou motoriku a zručnost a používáme na to různé pomůcky. Protahujeme korálky skrz kovový labyrint. Navlékáme velké korálky na provázek. Z barevných víček od fix a z barevných plastových tvarů sestavujeme různé obrazce. A v neposlední řadě vybarvujeme různě složité omalovánky.

Příprava na masopust

V průběhu celého února jsme se připravovali na masopust. Vyráběli jsme si velkého klauna, kterého jsme „oblékli“ do našich rukou. Pak spoustu malých pohyblivých klaunů. A v neposlední řadě různé škrabošky, abychom se za ně na masopustním reji mohli schovat.

Únorová muzikoterapie

I v únoru jsme s klienty pokračovali ve cvičení při rytmech našich hudebních nástrojů. Zapojili jsme i různě velké míče, včetně velkého gymnastického míče, který jsme si v kruhu posílali, a dokonce i házeli.

KONEC ZÁKAZU NÁVŠTĚV

S účinností od 18. 2. 2020 je odvolán zákaz návštěv, ovšem z důvodu ochrany zdraví našich klientů prosíme, abyste v případě respiračního či jiného onemocnění návštěvu blízkých odložili. Děkujeme za pochopení.

Imaginace

Lektorky s klienty se zapojovali do malování imaginaci – klienti si sebe představovali jako strom a pak svou představu přenesli za pomocí pastelek a voskovek na čistý papír. Ač to bylo takové „nehmatné“ téma, klienti se ho zhostili s elánem a vznikla zajímavá díla. Jaký strom byste byly Vy? 😉

Ježíškova vnoučata - kadeřník

Klientka si přála navštívit kadeřnický salon a nechat si účes upravit od profesionála – z fotek je patrné, že toto přání se splnilo na výbornou.

ZÁKAZ NÁVŠTĚV

Na základě rozhodnutí krajské hygienické stanice, z důvodu zvýšeného výskytu respiračních onemocnění, vyhlašujeme od dnešního dne, 4.2. 2020 do 18. 2. 2020 zákaz návštěv v DZR Telč, přičemž tato informace je uvedena i na webových stránkách krajské hygienické stanice. V případě změn vás budeme informovat. Děkujeme za pochopení.

Muzikoterapie

Lektorky si pro klienty připravily pravidelnou muzikoterapii. Společně si vyrobili různé hudební nástroje. Vždy se rozhýbají na písničku „Když jsem já sloužil“, ke které si i namalovali jednotlivé sloky a pověsili si je na nástěnku jako nápovědu. Následně pokračují různými dechovými a rytmickými cvičeními.

Oslavy narozenin

V lednu jsme společně oslavili s našimi klientkami hned troje kulaté narozeniny – jednou 85 let, jednou 90 let a jednou 95 let. Oslavy se vydařily a všichni si pochutnali na dortech a zákuscích. Dodatečně všem přejeme především pevné zdraví 😊

Posvícení

Klub důchodců opět nezklamal! Jeho členové přišli s vystoupením a hudebním pásmem s názvem Posvícení. Úžasná rozverná a veselá nálada nakazila všechny. Děkujeme, klienti DZR Telč

Mikuláš

V DZR Telč se zjevila čertova družina s Mikulášem a andělem. Přinesli s sebou a rozdali balíčky sladkého, ovoce a atmosféry nabyté smíchem a dobré nálady pro všechny naše seniory i zaměstnance. Andělsko-pekelná družina sice nikoho neodnesla, ale přesvědčili jsme se, že nějaké ty hříchy jsou potřeba.

Týden sociálních služeb - Den otevřených dveří

Pokud jste zmeškali DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ – v rámci Týdnu sociálních služeb, které se konalo dne 8. 10. 2019, nahlédněte, nakoukněte k nám a přivoňte k voňavým muffinům alespoň prostřednictvím fotek! Třeba se potkáme příští rok a společně si pochutnáme na muffinech či posedíme u dobré kávy!

Podzimní výzdoba - vázičky

Babí léto je stvořené pro procházky a obdivování pestrého podzimu. Letos se opravu vyvedlo počasí a příroda je jako malovaná. Láká nejen k procházkám, ale také k obdivování umění matky přírody. Z jedné takové procházky jsme si přinesli co se dalo a tvoříme výzdobu venkovní ale i v Domově..

Podzimní výzdoba

Naše mobilní zahrádka se neobejde bez podzimního kabátu! Všechny dary přírody jsme sladili i do truhlíků. Venkovní výzdoba se vydařila, co říkáte?!

Podzimní stromy - výkresy

V rámci procvičování jemné motoriky se nám podařilo vytvořit tyhle krásné barevné podzimní listnaté stromy. Už zdobí náš Domov.

Den otevřených dveří DZR Telč

Vážení, srdečně vás zveme na den otevřených dveří Domova se zvláštním režimem Telč, který se bude konat v rámci týdne sociálních služeb dne 8. 10. 2019 od 8:00 do 17:00.

Zpívání pro radost

V úterý 27. srpna k nám zavítal Klub důchodců, aby potěšil klienty Zpíváním pro radost! V doprovodu na klávesy jsme si všichni užili veselé odpoledne zakončené společnou kávou. Tímto děkují klienti DZR Telč za návštěvu a veselé odpoledne Klubu důchodců Telč.

V Telči máme krásně

V Telči máme krásné náměstí s malebnými zákoutími, krásnými věžemi, vynikajícím posezením nejen venku ale i v cukrárnách.

Procvičování jemné motoriky - vlna

Jeden z klasických způsobů, jak procvičit jemnou motoriku – vyrábění chobotniček z vlny – pletení copánků.

Oslava

Oslava jednoho z našich klientů. Krásných 90 let!

Venku se beseduje nejlíp!

Když počasí dovolí, klienti nejraději besedují „na lavičce“. Někdy schladí nápoj, někdy zmrzlina z cukrárny! 😊

Čtení pro děti

Náš klient velmi hezky a rád čte, a nejraději dětem, které přijdou na návštěvu!

Vystoupení ZUŠ OPEN

V rámci projektu ZUŠ OPEN přišly vystoupit děti ze ZUŠ TELČ pod vedením Evžena Mašáta. Opravdu milé a poutavé hudební vystoupení dětí mělo veliký úspěch! Za koncert a návštěvu účinkujícím děkují klienti a zaměstnanci DZR Telč.

Canisterapie

Na konci školního roku přišel na návštěvu za klienty oblíbený psí kamarád Genji. Děkujeme paní Lélyové za pravidelnou návštěvu u nás v Domově v Telči za účelem Canisterapie.

Člověče nás baví

😊 Člověče nezlob se v Telči! 😊 Když mají klienti soutěživou náladu.. 😊

Skládání, stříhání látek

Skládání ubrousků nebo stříhání a skládání látek nám jde od ruky. Už přemýšlíme, nad dalším využití při výrobě dekorací.

Puzzle a skládačky

Když zrovna nevyrábíme a nesoutěžíme, skládáme puzzle, obrázky, chytáme želvy nebo zdoláváme stavebnice. Baví nás i skládání ubrousků nebo trhání a stříhání látek pro další naše využití.

Tvoření je radost - květiny

Klienti nejraději tvoří dekorace, mají upřímnou radost ze své práce. Pro některé je samotné uchopení tužky nebo stříhání práce na dlouhou dobu a musí vynaložit velké úsilí. O to větší radost ze své tvorby mají. Úsměv za naší dopomoc či podporu je nám odměnou.

Poděkování mým Ježíškovým vnoučatům

Rádi bychom touto cestou zprostředkovali poděkování naší klientky Ježíškovým vnoučatům. I my, všichni zaměstnanci Senior Home, s.r.o. DZR Telč a DZR Tuchlovice, se připojujeme k VELKÉMU DÍKY.

Den matek

Den matek je den, kdy se vzdává pocta matkám a mateřství. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě a vychází z různých tradic. V tento den dávají děti svým matkám dárky, většinou vlastnoručně vyrobené. I naše klientky jsou matkami. Včera, tj. 12. 5.

Velikonoce nás baví!

Po Velikonocích a velikonoční výzdobě je ta tam.. Nakoukněte, jak se nám dařilo a jak nás Velikonoce v DZR Telč těšily! 😊

Canisterapie

Ve středu 24. dubna proběhla opět Canisterapie v doprovodu paní Lélyové z Občanského sdružení Sirius Třebíč. Gejny rozzářil úsměvy a udělal radost našim klientům Senior Home, s.r.o. v Telči.

Sázení muškátů, setí velikonočního osení

Nastal čas.. v Telči už máme zasazené muškáty.. a na jarní osení jsme také nezapomněli 😊

Velikonoční výzdoba

Prvními svátky jara jsou Velikonoce! Jste také připravení? My v Telči se už nemůžeme dočkat barvení vajíček..

Jarní výzdoba

Už cítíte tu vůni? Vnímáte ten zpěv ptáků, hlavně po ránu? A takhle to v Telči začíná hemžit v našem domově výrobky a nádhernými barvami.. jaro je tady!

Jarní tvorba

V Telči stále tvoříme - květiny, ptáčky, věnečky a vše co k jaru patří. Rozzářili jsme si to tu všemi barvami..

Všimli jste si že už kvetou

Všimli jste si.. že už kvetou? U nás v domově se začalo s jarní výzdobou už od konce února.. A i když ještě kvítka tou dobou nebyly.. naši klienti si začali postupně zdobit domov a své bydlení jarní výzdobou.. No uznejte, že v Telči máme úsměvy na rozdávání.. a nejen mezi klienty.. 😊

Šité tulipány

Pamatujete si, jak u nás bylo v Telči masopustní vystoupení Klubu důchodců? Jako poděkování jsme jim vyrobily tyhle tulipány... a za vystoupení každého odměnili..

Setí bylinek - mobilní zahrádka

O Vánocích dostali naši klienti v rámci projektu Ježíškova vnoučata mobilní zahrádku od paní Horáčkové. Každý z našich klientů, který patří k milovníkům zahrádek se těšil na období jara, až to vypukne. Dohodli se totiž, že mobilní zahrádka poslouží jako záhonek pro bylinky, které budou ku prospěchu jejich zdraví. Ve čtvrtek, 28.

Canisterapie

V úterý 26. 3. 2019 do našeho domova přišla potěšit naše klienty paní Jana Lélyová se svým pejskem Genjim, z Občanského sdružení Sirius Třebíč. Protože setkání za účelem canisterapie bylo po delší odmlce z důvodu nemocí a chřipkových epidemií, bylo setkání pro některé naše klienty úplně nové a poprvé.

MDŽ

V pátek 8. 3. 2019 se slaví Mezinárodní den žen! A těch my máme v Senior Home, s.r.o. v Telči opravdu hodně. Protože k tomuto svátku patří květina, i my jsme potěšili naše klientky nádhernými karafiáty, které byly jako malované a hrály všemi barvami.

NÁVŠTĚVY POVOLENY

Od pondělí 4. 3. 2019 jsou v našem domově po dlouhé době konečně povolené návštěvy.

ZŠ Masarykova Telč

V předvánočním čase přišly potěšit naše klienty děti ze základní školy Masarykova Telč. Pod vedením paní učitelky Mikešové nám zazpívaly známé vánoční písničky a koledy a připomněly nám tím, že adventní čas je opravdu tady a Vánoce se kvapem blíží… Děkujeme za milou návštěvu.

Mikuláš

I do domova v Telči zavítal svatý Mikuláš s andělem a čertíkem. Všem našim klientům Mikuláš nadělil balíčky se sladkostí a ovocem, kteří mu za odměnu zarecitovali vánoční básničku. V domově bylo najednou svátečně, milo a veselo, protože hlavně čertík byl „malej, ale šikovnej“ 😊

Andílci od andílků

Úžasné překvapení přišlo poštou. A pak, že se zázraky nedějí… dějí! Ze základní školy z Klánovic přišel od dětí plný balíček krásných andílků a přání, které nás všechny chytlo za srdce. Malí andílci z 1.

Vánoční výzdoba

K předvánočnímu času neodmyslitelně patří adventní věnce, které si i letos vyrobili naši klienti. Všechny věnce se moc povedly. Jejich výroba provoněla jehličím, stejně jako zdobení vánoční borovičky, všechny prostory našeho domova v Telči.

Perníčky od dětí

Jedno krásné, prosté a upřímné odpoledne prožili klienti, děti z Rančířova a jejich maminky. Děti dokáží zahřát u srdce každého starého člověka. To se ví. Děti toho umí ale daleko víc – umí vykouzlit úsměv nebo slzičky dojetí i tam, kde je to den ode dne těžší a málem i nemožné.

Výroba vánočních ozdob

Klienti v domově si na letošní vánoční stromeček vyrobili svoje ozdoby. Z papíru dělali všichni andělíčky a klasické ozdoby a srdíčka ušily a uháčkovaly šikovné ženy.

Pravnučka

Za paní Maruškou přijela na návštěvu její pravnučka, které je sedm týdnů. Byla to velice milá návštěva, která udělala radost nejen prababičce Marušce.

Klub důchodců

Na veselou návštěvu plnou písní a tanců přišly za našimi klienty do DZR ženy z Klubu důchodců Telč. Tentokrát si připravily veselý program na téma „posvícení“.

Činnosti

Společenské hry patří k oblíbeným činnostem klientů. Tentokrát proběhl turnaj ve hrách „Člověče nezlob se“ a „Chytání želviček“. Obě dvě hry si klienti sami vyrobili.

Canisterapie

Pravidelná návštěva paní Lélyové s pejsky v našem domově, která vždy vkouzlí úsměv na tváři všem klientům.

Papíroví draci

První drak byl vyroben v Číně před dvěma tisíci lety a k nám do Evropy se draci dostali na přelomu 16. a 17. století. Pouštění papírových draků patří k oblíbeným podzimním zábavám, a i když jsme draka venku pouštět nemohli, udělali jsme si v našem domově draky menší – pro parádu 😊

Listy

Vodovými barvami si klienti pomalovali listy stromů a ty poté obtiskli na prázdný papír. Vznikly tak krásné podzimní „obrázky“.

Psaní tvarů

Nejen různé činnosti, jejichž výsledkem je nějaký výrobek, dělají naši klienti, ale i trénování psaní je nedílnou součástí různorodých aktivit.

Stromy v podzimních barvách

Klienti si vyrobili podzimní dekorace, kterými jsou krásné stromy s barevnými srdíčky místo listů. Byl to zároveň trénink manuálních činností – stříhání, obkreslování, rolování papírků a lepení.

Canisterapie

V domově proběhla trošičku netradiční canisterapie. Klienti měli radost nejen z pravidelné návštěvy cvičeného pejska paní Lélyové z občanského sdružení Sirius Třebíč, ale radost udělal i obrovský pes plyšový, který skvěle zafungoval u bojácnějších klientů.

Kaštany

Kaštany si klienti nasbírali u dveří, kde nám roste krásný jírovec. Použili je nejen na výrobu veselých postaviček, ale i jako pomůcky pro trénování paměti.

Balóny

V Telči se pravidelně koná akce „Balóny nad Telčí“. Naši klienti tuto akci pojali po svém a akci přejmenovali na „Balóny nad jídelnou v Telči“ 😊 Malé balóny si sami vyrobili a na ty velké, opravdické, stačí k večeru jen zvednout hlavu a zadívat se na oblohu…

Canisterapie

Pravidelná návštěva pejska vycvičeného pro canisterapii v DZR Telč.

Bramboráky

Naši klienti si vypěstovali a usušili koření - majoránku, která se nejvíce hodí do bramboráku, na který si připravili těsto. A k hotovému bramboráku si nakrájeli vlastnoručně vypěstovaná rajčátka.

Zahradničení

Majoránka, máta, rajčata, muškáty, rýmovník… To jsou jen některé z rostlin, kterým klienti věnují svoji starostlivost a péči.

Muškáty

Na plotě a na oknech našeho domova máme krásné muškáty. A to hlavně díky pečlivé starostlivosti našich klientů.

Letní věnečky

Letní dekoraci, nejen na vchodové dveře do našeho domova v Telči, si vyrobili klienti z rostlin, které se právě v tuto dobu dají najít v přírodě.

Pečení

Klientky tentokrát upekly moc chutnou a voňavou hruškovou buchtu.

Vějíře

Na horko dámy v Telči vyzrály – vyrobily si vějíře s ovocnými motivy.

Práce s hlínou

Práce s hlínou je nový druh aktivity, který jsme vyzkoušeli v našem domově. Tvorba malých ozdob na památku klienty velice bavila, a proto se k této činnosti budeme rádi vracet častěji.

Canisterapie

Milé návštěvy paní Lélyové a jejího pejska v našem domově v Telči jsou velice oblíbenou aktivitou, které pro naše klienty s pravidelností zajišťujeme.

Mochomůrky

Muchomůrka červená patří sice k jedovatým houbám, ale na pohled je to jedna z nejkrásnějších hub rostoucích v našich lesích. Vysočina je houbařským rájem, a tak si naši klienti v DZR Telč o sběru hub povídali – které jsou jedlé a které ne, jakých roste hodně a jakých málo…

Aktivity

Pestré aktivizační činnosti jsou připravovány pro klienty v DZR Telč. V měsíci červnu si například nesčetněkrát zahráli různé společenské hry, potrénovali paměť, cvičili, přišel je navštívit vycvičený pejsek na canisterapii a jako bonus i ochočená andulka. V Telči se prostě nezahálí 😊

Telčský veletrh sociálních služeb

V Telči se konal „Telčský veletrh sociálních služeb“. Byla zde k vidění prezentace poskytovatelů sociálních služeb, včetně Senior Home, s.r.

Mořské Člověče nezlob se

Klienti v DZR Telč si sami vyrobili Člověče nezlob se inspirované mořem. Na jeho výrobě se podíleli úplně všichni a při hře je často znát ta pravá zdravá soutěživost.

Požární cvičení

11.6.2018 proběhlo plánované Požární cvičení. Ke cvičnému zásahu se sjely sbory z Telče a okolních vesnic. Součástí cvičení byl i nácvik evakuace imobilního klienta (s figurantem), kterého se aktivně zúčastnili i naši zaměstnanci. Klientům ukázal velitel stanice HZS Telč Mgr.

ZUŠ OPEN

Akce ZUŠ Open je celostátní happening, kterého se letos zúčastnilo 492 základních uměleckých škol v České republice. Jednou z nich byla i ZUŠ v Telči, kdy přišli našim klientům zahrát mladí muzikanti, pod vedením pana Mašáta. Jako poděkování, jsme pro děti vyrobili malé dárečky.

Látkové kytičky

Klientky si sami vyrobily látkové kytičky, které jsou velmi pěkným módním doplňkem.

Provázky

Internet bývá mnohdy inspirací pro hledání nových nápadů k aktivizaci našich klientů v DZR v Telči. Metoda, kdy se provázek namočí do barvy a poté vytáhne ze zavřené knihy, je právě jedním z nich.

„Ježíškovo vnouče“ v květnu

Paní Štěpánka je Ježíškovým vnoučetem a rozhodla se splnit přání naší klientce Vlastě, která zatoužila navštívit farmu a třeba si i některá zvířata pohladit. Společně jsme se domluvily, že přání bude nejlepší vyplnit někdy na jaře, až se všechno kolem zazelená, narodí se nová mláďátka, a i trén bude k chůzi příjemnější.

Aktivizační činnosti

V následujících fotografiích přinášíme střípky z aktivizačních činností konaných v našem domově v Telči. K odpolední kávě přišlo klientům zahrát duo Aliar a jako dáreček za krásné vystoupení dostali přesazené rýmovníky i s věnováním od našich klientů.

Canisterapie

V našem domově v Telči proběhla, již tradiční a všemi klienty oblíbená, canisterapie.

Bylinky

Okna aktivizační místnosti v Telči nám zdobí truhlíky s našimi „mini zahrádkami“. Už začala růst majoránka i máta a to za pečlivého dohledu klientů.

Čarodějnice

Oslava čarodějnic proběhla i v našem domově v Telči. Klienti si sami vyrobili čarodějnici a odpoledne si opekli špekáčky. K tomu všemu jim na harmoniku hrála pečovatelka Martina. Bylo to krásné odpoledne a opékání špekáčků si jistě brzy zopakujeme.

Jarní turnaj

V našem domově v Telči proběhl Jarní turnaj – AZ kvíz, kuželky, pinkání balónků a namotávání „berušek“ na rychlost. AZ kvíz byl pro naše klienty novinkou a setkal se s velmi kladným ohlasem. Všichni soutěžící byli za úžasné výkony, předváděné během celého turnaje, oceněni malou pozorností.

Proměny přírody na jaře

K proměnám přírody na jaře asi nejvíce patří všude přítomné květy a největší jarní dominantou bývají rozkvetlé stromy. Klienti v Telči si takové stromy vytvořili. Strom vykvetl každému klientovi, nebylo třeba štětců - stačila jen barva a prsty 😊

Aktivity v Telči

Ukázky dopoledních aktivizačních činností klientů v domově v Telči. Klienti si procvičují rovné čáry, vlnky, spojování bodů a to vše jako základ pro rozepsání rukou. Poté si opakují abecedu a píší jednotlivá písmena na papíry.

Rozkvetlé větvičky

Klienti v DZR v Telči si sami vyrobili obrazy „rozkvetlé větvičky“. Potřebovali k tomu pouze karton z krabice jako podklad, dřevěná dřívka pro rám obrazu, ruličky od papíru, lepidlo a krepový papír. Jaro k takové barevné tvořivosti přímo vybízí… 😊

Velikonoční výzdoba

Domov v Telči si klienti, s pomocí lektorek, krásně velikonočně vyzdobili. Voskem se malovala vyfoukaná vajíčka, dělaly se dekorace z proutí, barevnými mašličkami se zdobily březové větvičky a do vysetého osiva se pokládaly barevné skořápky. Veselé Velikonoce všem! 😉

Kraslice

Lektorka Simona si pro naše klienty v Telči připravila aktivitu – malování kraslic pomocí vosku. Po celý den vznikaly nádherné kraslice, které v současné době zdobí prostory našeho domova.

Jahodová buchta

Při pravidelném pečení v Telči tentokrát vyhrála chuť na jahodovou buchtu. Vypadala krásně a chutnala ještě lépe. Není víc co dodávat, podívejte se sami… 😊

Osivo a rýmovník

Práce s hlínou patří neodmyslitelně k jaru.

Barevní motýli

Barevné motýly si vyráběli klienti v DZR v Telči. Při výrobě jednoho motýla bylo nutné zvládnout obkreslování, stříhání, lepení, barvení a malování. Každý motýl byl originál a všichni byli krásně jarní a veselí.

Origami

Skládání z papíru origami, je populární i mezi našimi klienty v DZR v Telči. Výsledné motýlky si každý ozdobil podle svého..

MDŽ

Oslava Mezinárodního dne žen se konala i v našem domově v Telči. Všechny ženy dostaly kytičku a na dezertu a kávě si pochutnali i naši muži. Všichni společně vzpomínali, jak se MDŽ slavilo za dob minulých… 😊

Otáčivé hlediště

Otáčivé hlediště Český Krumlov je světově ojedinělý reprezentant přírodního plenérového divadla s originálním využíváním scénického prostoru, kde v letní sezóně účinkují soubory Jihočeského divadla. Díky obousměrnému otáčení hlediště diváci vnímají děj panoramaticky.

Hyacinty

Stoly společných prostor DZR v Telči zdobí krásné hyacinty vlastnoruční výroby našich klientů.

Terapeutická hmota

Práce s terapeutickou hmotou na posílení a cvičení jemné motoriky a postřeh pomocí Montessori her – tvoření dvojic: obrázek + stín, dopravní značka + název, i to jsou aktivity klientů v domově se zvláštním režimem v Telči.

Pečení

Pečení je oblíbenou činností našich klientů v domově v Telči. Vybírali si z několika receptů a tentokrát to vyhrál perník s jablky. Ruku k dílu přiložil téměř každý a konečný výsledek stál opravdu za to – všichni si na výborné buchtě odpoledne pochutnali.

Ptáčci

Jarní výzdoba – ptáčci z papíru. K procvičování manuální zručnosti patří jednoduché úkony, jako je například vystřihování, skládání, vybarvování atd. V Telči mám díky této činnosti krásné jarní ptáčky.

Pracovní sešity

Pracovní sešity, vhodné pro pravidelné procvičování myšlení, rádi vyplňují klienti v domově v Telči. Jedná se o soubor různých úkolů, hádanek, křížovek a hlavolamů, z nichž některé jsou jednoduché a jiné náročnější.

Canisterapie

Paní Lélyová, se svým terapeutickým pejskem, opět přijela do domova se zvláštním režimem v Telči. Pokaždé je to velmi milá návštěva, která vykouzlí nejeden úsměv na tváři našich klientů.

Olympiáda

Zimní olympijské hry 2018, oficiálně XXIII. zimní olympijské hry, se konají v jihokorejském Pchjongčchangu. Slavnostní zahájení proběhlo v pátek 9. února 2018, ukončení se pak uskuteční 25. února 2018. (cs.wikipedia.org) Klienti v domově v Telči jsou velkými fanoušky českých sportovců.

Květiny

„Čím je sluneční svit pro květiny, tím je úsměv pro lidi.“ Klienti v našem domově v Telči si sami vyrobili krásné květiny. A tyto květiny jim teď úsměv na tváři vykouzlují každý den…

Karneval

Karnevaly jsou první předzvěstí očekávaného jara. Pořádají se nejčastěji v masopustním období mezi dvěma postními dobami – Vánocemi a Popeleční středou. Je to období hodování, nevázaného veselí, tanců, zpěvu a hudby. A malý karneval, s výrobou masek, plný písniček a tance, jsme měli i v našem domově v Telči.

Ježíškova vnoučata

Ježíškova vnoučata jsou projektem Českého rozhlasu, kdy lidé darují (a někteří osobně) seniorům ze sociálních zařízení vánoční dáreček. Svá přání měli i klienti našeho DZR v Telči. A my jsme jim je do databáze zadali. A víte co? Všechna přání byla splněna! Byl to neuvěřitelný fofr, ale stálo to za to.

Staročeští heligonkáři

Staročeští heligonkáři byli dalším hudebním dárkem pro naše klienty od Ježíškových vnoučat, tentokrát od paní Beránkové Kateřiny. Vystoupení bylo veselé, vtipné a se známými písničkami. Děkujeme paní Beránkové za krásný a milý dárek a muzikantům za skvělé vystoupení.

Zpěv a pletení

Naše klientky jsou zdatné pletařky – ruční práce je baví. A když k tomu zahraje na harmoniku pečovatelka Martina, o pohodové a veselé odpoledne je postaráno.

Rukavice

Minulý týden v Telči leželo hodně sněhu a vyrobit si rukavice, se samo nabízelo…

Ježíškova vnoučata - Bel Sýry Česko a.s.

Společnost Bel Sýry Česko a.s. se stala Ježíškovým vnoučetem pro naše klienty z Domova se zvláštním režimem v Telči. Přáním našich klientů bylo – poslechnout si „dechovku“. Zástupci společnosti Bel Sýry Česko a.s.

Štědrý den

Štědrý den se nesl ve znamení cukroví, vánočních tradic, pohádek, dárků a pohody. Každý z klientů našel pod stromečkem dáreček, který mu udělal radost.

Vánoční písničky

Známé vánoční písničky a koledy, přišli zazpívat a zahrát pan Lebruška s partnerkou. Klientům se vystoupení líbilo, se zpěvem se mnozí přidali, a těší se na další návštěvu - třeba už na jaře.

Kytara

V rámci muzikoterapie střídáme dva nástroje a na oba dva hrají naši skvělí pečovatelé – na tahací harmoniku Martina a na kytaru Honza. Tentokrát přinášíme fotografie s kytarou, kdy si klienti zazpívali a zavzpomínali na dobu kdy byli vodáky, trempy, táborníky…

První pomoc

„I v zařízení Telči proběhlo školení první pomoci pro celý personál domova. Teoretické znalosti jsme si poté vyzkoušeli v praxi.“

Vánoční výzdoba

Počátkem adventu začala příjemná práce na výzdobě našeho domova v Telči. Klienti si sami vyrobili adventní věnce, ozdobili vánoční stromečky a větvičky ve vázách na stolech. Samozřejmostí jsou i větvičky tzv. barborky.

Mikuláš

Svatý Mikuláš dorazil i za našimi klienty do Telče. Doprovod mu dělal krásný anděl a špinaví a rozdovádění čerti. Všichni klienti dostali balíček a malý dáreček od dětí z MŠ Kostelec. Byla to milá a hodně veselá návštěva, která vykouzlila úsměv na tváři všem klientům.

ZŠ Masarykova

1. prosince přišly do našeho domova děti ze ZŠ Masarykova v Telči, aby navodily vánoční atmosféru pomocí známých vánočních písní a koled. Nejednu píseň či koledu si klienti pobrukovali společně s dětmi a jako doprovod všem zpěvákům hrála na klávesy paní Mikešová.

Canisterapie

Většina z těch, kteří mají doma čtyřnohého psího kamaráda, nám jistě dá za pravdu, že rčení “pes – nejlepší přítel člověka”, zdaleka není pouhou frází. I nás přišel navštívit speciálně vycvičený canisterapeutický pejsek, který mnohým přinesl radost:-)

Pečení perníčků

Přípravy na vánoční čas u nás v DZR v Telči odstartovali pečením perníčků. Klienti si sami vyrobili těsto a společně vykrájeli různé druhy perníčků, které dozlatova upekly naše paní kuchařky. Před vánočními svátky si klienti perníčky ještě nazdobí.

Látkový kulečník

Látkový kulečník patří mezi oblíbené „akční“ aktivity našich klientů v DZR v Telči. Cílem této hry je dostat koule do otvorů (mimo žluté), přičemž je důležitá koordinace pohybů všech členů týmu.

Jeden den v DZR Telč

Přinášíme Vám průřez jedním dnem v našem DZR Telči – dopoledne malování na šnečí ulity a skládání ubrousků, před obědem slunění se a odpoledne návštěva papouška s kafíčkem. Každý den je jiný, ale fajn…

Dekorace

Podzim v DZR Telči je znamením přírody – malování na kamínky, práce s listy, dekoračními stromy… to jsou jen malé ukázky tvorby našich klientů.

Den otevřených dveří

Rádi bychom Vás pozvali na den otevřených dveří, který pořádáme v rámci týdne sociálních služeb pod záštitou Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR. Naše zařízení si můžete prohlédnout dne 3.10.2017 od 9:00 do 15:00 hodin. Těšíme se na Vás.

Podzim

Stříhání barevných papírů, dělání kuliček z krepového papíru, vybarvování a lepení – to byly činnosti, kterými se zabývali klienti v DZR v Telči a jejichž výsledkem byly výtvory s podzimní tématikou.

Draci

Jakmile začne foukat od strnišť a zvedne se chladný podzimní vítr, ke slovu se v českých krajích přihlásí tradiční pouštění papírových draků. V DZR v Telči jsme si tuto tradici připomněli výrobou zmenšených modelů.

Tvorba z papíru

Z papíru se dá vyrobit cokoliv. Ať to jsou housenky, které můžeme na podzim najít v dozrávajícím ovoci, a nebo klobouky vyzdobené podle nejnovější módy. Stějně tak vybrábíme i jednoduché panáčky na procvičení prstů. Klienty v domově v Telči tvoření baví.

Kukuřice

V Telči si klienti našeho domova povídali s lektorkami o podzimu a zemědělských pracích, mezi které patří i sklizeň kukuřice. Hodně klientů mělo doma menší či větší hospodářství, a tak jim nebyla práce s kukuřicí cizí.

Knoflíkovník

Klienti v DZR Telč si vyrobili krásný dekorativní obraz – „Knoflíkovník“.

Ovocňáci

Klienti v DZR v Telči vyráběli Ovocňáky – vznikly zajímavé obličeje a každý jiný…

Canisterapie

Tentokrát za klienty do DZR v Telči přišli na návštěvu pejsci a rovnou dva. Oba dva během své návštěvy vykouzlili úsměv na tváři všech klientů. Tímto děkujeme paní Lélyové z občanského sdružení Sirius Třebíč.

Stromy

Vytvořit netradiční stromy – to byl úkol pro naše klienty v DZR Telč. V jednom úkolu si tak procvičili vybarvování, obkreslování, stříhání, lepení a hlavně si každý vytvořil barevný strom dle své fantazie.

Balóny v DZR a nad Telčí

V Telči se uskutečnil 21. ročník akce Balóny nad Telčí. Po celý víkend tak byla obloha poseta různobarevnými balóny a část z nich přelétla i přímo nad naším domovem.

Zrcadlení

Lektorka Peťa předkreslila obrázky a úkolem klientů v DZR v Telči bylo, domalovat je technikou zrcadlení.

Kočky

Klienti si vytvořili našemu kocourkovi papírové kamarády. Jak se s nimi kocour spřátelil, vidíte na fotkách sami – všechny je přepral a klienti mu při tom fandili.

Chaloupka

Krásnou chaloupku jako z pohádky, si vyrobili klienti v našem domově v Telči. Chaloupka je v lese a nechybí u ní ani lavička – tu mimochodem využívá náš kocourek a všechny tím baví.

Zahrádka

Ke každé chaloupce patří rozkvetlá a zahrádka. A takto vznikala v DZR v Telči.

Přáníčka

Čím popřát všechno nejlepší k svátku? Naši klienti vyrobili přáníčka s překvapením uvnitř – tentokrát s porcovaným čajem.

Houbaření

Houbaření je v České republice velice oblíbená činnost a proto není divu, že jsme v ní považováni za houbařskou velmoc. Každý z nás někdy na houbách byl a většina chodí dokonce pravidelně každý rok. A protože houbařská sezona začíná, nemohli jsme být ani my pozadu.

Hrací karty

Skládačky a hrací karty, které zábavnou formou procvičí znalosti klientů. Například rozeznávání času a přiřazování různých činností dne, profese a potřebné pomůcky, určení ročního období atd.

Gramofon

Gramofon je zařízení pro přehrávání gramofonových desek, nosičů s mechanickým analogovým záznamem zvuku. Šlo o nejvýznamnější přehrávač masově šířených zvukových záznamů od počátku 20. století až do jeho 80. let. Klienti v DZR v Telči si na něj dobře pamatují a proto si vyrobili jeho maketu i s deskami.

Úsměvy

Úsměv sluší každému. …naši klienti v DZR v Telči

Vějíře

Vějíř je módní doplněk, který slouží k ovívání osob nejen v teplých letních měsících. Klienti si vějíře sami vyrobili a ozdobili.

Zmrzlina

Stejně tak jako jsou horké letní měsíce spojovány s koupáním v rybníku či u moře, tak k létu neodmyslitelně patří i zmrzlina. V našem „zmrzlinovém stánku“ v DZR v Telči si můžete vybrat zmrzlinu točenou, kopečkovou, zmrzlinový pohár.

Povídání o zvířatech

Dnes se v DZR v Telči debatovalo o zvířatech. Na tabletu jsme si pouštěli různé zvuky zvířat a úkolem klientů bylo, identifikovat jednotlivá zvířata a případně i odhadnout, kde žijí. Zároveň měli klienti i další úkol - co nejvíce zaplnit papírovou čtvrtku buď kresbou, razítkováním nebo různými popisky na téma „zvíře“.

Náhrdelníky z papíru

Vyrobení náhrdelníku z barevných papírů není žádná složitá věc. Jen je potřeba si nastříhat proužky z papíru, které se následně smotají do těsných ruliček a ty se navléknou na provázek. Během této činnosti si naši klienti v DZR Telč procvičili jemnou motoriku.

CANISTERAPIE

Pravidelná návštěva psa Maxe v našem domově v Telči.

Lepení

Karafy, vázy, džbány, lampy, mísy na polévku. Z papíru, ale krásné.

Zvířátka z vlny

K procvičování jemné motoriky jsme využili namotávání vlny na obkreslené a vystřižené šablony zvířat.

Aktivity v kruhu

Aktivity v kruhu: 1. Úvod do nového dne – co je za den, jaké je datum, kdo slaví svátek, významné události a zajímavosti. 2. Automasáž - patří k nejstarším a nejlepším způsobům péče o tělo. Již naši předci ji hojně využívali, aby se zbavili svalového napětí a stresu. 3.

Pečení

Perník připravený klienty, mramorová buchta od kuchařek a rolády na oslavu narozenin jedné z klientek. Klienti DZR Telč si užili sladké a pohodové odpoledne doplněné kávičkou.

Ovoce

Ovoce je zdravé a je nedílnou součástí stravy našich klientů v DZR v Telči. Kdo zná jaké ovoce, komu co chutná nejvíce a jaké ovoce doma pěstovali – to byla zajímavá debata na celé dopoledne, která byla zakončena výrobou nejznámějších ovocných druhů.

Motýli a rybky

Namotávání provázků, vystřihování a lepení – to jsou skvělé aktivity k procvičování jemné motoriky. Klienti v DZR v Telči si tyto aktivity procvičili na výrobě barevných dekorativních ryb a motýlů.

Canisterapie s Maxem

Na svoji pravidelnou návštěvu přišel pes Max. Klienti se pokaždé na jeho návštěvu velice těší a Maxík si jejich společnost a pozornost náležitě užívá 😊

Bubliny

Klienti v DZR Telč měli barevný den plný bublin…

Rámečky s kolážemi

Klienti si vyrobili sami, pěkně krok po kroku, krásné obrázky. Nejprve si vytvořili koláže z časopisů, potom si natrhaly odstřižky látek na proužky, kterými následně omotávali rámečky z kartonu. Na výsledek jejich práce se můžete podívat sami.

Rozličné činnosti

Klienti v DZR v Telči mají program opravdu pestrý. Od vybarvování, přes jemné ruční práce až po tvorbu koláží s využitím vlastní fantazie. Každý si najde, co ho baví, co se mu líbí a všichni si tím zároveň procvičují dovednosti, které umí.

Strašidýlka

Při filmové neděli jsme si pouštěli známý český film z roku 1980 „Co je doma, to se počítá, pánové“, kde rodina Bartáčkových vyrábí a následně na čerpací stanici prodává žlutá strašidýlka. Klienti si podobná strašidýlka sami vyrobili, a protože dle vlastních slov klientů nevypadají strašidelně, stala se z nich sluníčka.

Dekorativní obrázky 3D

Papírové ruličky, vlna, lepidlo a barvy - to vše stačilo našim klientům v DZR v Telči k tomu, aby vyrobili krásné dekorativní obrázky, kterými si vyzdobili společnou aktivizační místnost.

Tvoříme z těstovin

Těstoviny jsou vhodné pro třídění jednotlivých druhů a stejně tak se dají použít i pro dekorativní účely. Namotávání provázků a lepení jednotlivých těstovin na papírové ruličky, pomáhá našim klientům v DZR Telč v procvičování jemné motoriky.

Canisterapie s Maxem

Pes Max už začíná být našim „starým známým“ a klienti v DZR Telč se na jeho návštěvu vždy moc těší.

Venkovní rozcvička

Krásné slunečné počasí vylákalo i naše klienty v Telči ven. Na čerstvém vzduchu proběhlo uvítání do nového dne i malá rozcvička.

„Májová pohádka“ v podání MŠ Komenského

Děti a paní učitelky z MŠ Komenského v Telči si pro naše klienty připravily „Májovou pohádku“. Krásný příběh květin a broučků na louce, umocnily úžasné kulisy a kostýmy. Děti za svůj divadelní výkon obdržely dárečky, které opět vyrobili naši klienti. Na oplátku nám všem přinesly nikdy neuvadající kytičky – moc děkujeme.

Makovice - vzpomínání

Semena máku setého obsahují hodně oleje a užívají se v potravinářství jako mák. Každý z nás jistě zná makové buchty, šišky s mákem, makové špičky, peciválky s mákem. Jídel bychom vymysleli mnoho. Podobně jako naši klienti, kteří si o využití máku v kuchyni rádi popovídali.

Rozkvetlé stromy

Vymalovat strom vodovými barvami, nebo voskovkami, byl první krok k tomu, aby náš domov v Telči krásně rozkvetl. Veliký strom byl kolektivní prací všech klientů a každý z nich na něj přilepil svůj květ.

MŠ Radkov

Do našeho DZR v Telči přišlo jaro. Přinesly nám ho děti a paní učitelky z mateřské školy Radkov. Děti našim klientům zatančily a zazpívaly písničky s jarní tématikou. Za odměnu dostaly od našich klientů malé dárečky. Děkujeme za milou návštěvu.

Dárečky pro děti

Když k nám přijdou na návštěvu děti z mateřských či základních škol, klienti pro ně sami vyrobí malé dárečky. Děti mají pokaždé ohromnou radost.

Výroba malých čarodějnic

Magická filipojakubská noc (z 30.4. na 1.5.) patřívala mezi noci, kdy prý šlo najít ukrytý poklad. Dále lidé věřili, že této noci v povětří poletuje spousta čarodějnic, mířících na sabat. Proto se této noci také říká „noc čarodějnic“.

Májka

Stavění májky je tradicí, kterou si pamatují všichni naši klienti. A proto ani v DZR Telč májka nesmí chybět. Pravda, není to nejvzrostlejší strom z lesa v okolí, ani to není smrk, ale májka je to krásná a je naše! 😊

Grilování špekáčků

Magická filipojakubská noc (z 30.4. na 1.5.) patřívala mezi noci, kdy prý šlo najít ukrytý poklad. Dále lidé věřili, že této noci v povětří poletuje spousta čarodějnic, mířících na sabat. Proto se této noci také říká „noc čarodějnic“.

Ptáčci

V našem DZR v Telči se „uhnízdilo“ rozličné ptactvo 😊 Klienti si vystříhali a vybarvili například vlaštovičku, datla nebo sýkorku. Pomocí kolíčků na prádlo se zpěváčci usídlili na větvičce břízky, kterou si klienti přinesli do domova z vycházky.

Krahuláček

Dětský folklorní soubor Krahuláček opět zavítal do DZR v Telči, kde vystoupil s pásmem „Krahulecký jarmark“. Děti tančily, zpívaly, na jarmark zvaly. Úžasně živé a nápadité vystoupení naše klienty velice zaujalo a děti odměnili nejen potleskem, ale i drobnými dárečky, které pro ně sami vyrobili.

Barvení vajíček

O víkendu před velikonočním pondělím si klienti v DZR Telč krásně obarvili a ozdobili velikonoční vajíčka.

Procvičování

Klienti v DZR Telč si pravidelně trénují kognitivní funkce. Poznávací procesy patří mezi základní funkce našeho mozku. K tomu používají různorodé pomůcky – některé vlastní výroby.

Veselé jaro

Venku máme zamračené počasí a vypadá to, jako by se zima nechtěla vzdát své vlády. Avšak uvnitř DZR Telč jaro je. Klienti si vyrobili krásná veselá sluníčka a z vlny malá žlutá kuřátka.

Canisterapie s Maxem

Pes Max opět zavítal na návštěvu do DZR Telč. Všichni klienti se na něj moc těšili a jeho přítomnost si velmi užívali.

Barvy

Barevný týden v DZR Telč - každá barva v nás něco evokuje. Ať je to například vzpomínka na něco z minulosti, věc typická pro tuto barvu a nebo třeba jen pocit.

Návštěva děkana

Pan děkan Josef Maincl, z místní farnosti, si za našimi klienty přišel popovídat právě na Velikonoce- které jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem.

Jarní truhlíky

Okna jsme si osvěžili truhlíky s osením. Klienti si sami vyseli pšenici, která v současné chvíli již krásně klíčí. Až nabarvíme velikonoční vajíčka, jarní dekorace bude kompletní.

Příprava mrkvové buchty

Oblíbenou činností našich klientů je pravidelné pečení. Tentokrát si klienti vybrali mrkvovou buchtu, která se jim moc povedla. Káva a výborná buchta – to byla záruka krásného a pohodového odpoledne.

Výzdoba na Velikonoce

Společné prostory DZR Telč jsou vyzdobeny vlastnoručními výrobky našich klientů.

Města v České republice

Kde najdeme Plzeň? Jakým městem protéká Vltava? Kde je zámek Karlštejn?

Čáp

Čáp je v lidové tradici dobře znám jako posel jara. Svědčí o tom i česká pranostika: „Na svatého Řehoře čáp letí za moře, žába hubu otevře, líný sedlák, který neoře“. Klienti v DZR v Telči si čápy sami vyrobili a zase je jaro o kousek opravdovější.

Tvorba květin

Výroba jarních květinek v DZR v Telči.

Zdobení věnců

Naši klienti vyrobili krásné velikonoční zajíčky a věnečky na dveře. Výzdoba v DZR Telč začíná všem připomínat, že se blíží Velikonoce.

CANISTERAPIE

Canisterapie je název pro metodu pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení na potřebné osoby, prostřednictvím speciálně vedeného a cvičeného psa. Do našeho domova se zvláštním režimem v Telči zavítala milá návštěva – paní Lélyová se svým psem Maxem.

Drak nebo krokodýl

Jedna ze známých pověstí je i o Brněnském drakovi. Z Telče je to do Brna „coby kamenem dohodil a zbytek doběh“ a tak bylo nasnadě, abychom si tuto pověst připomněli. Samozřejmě se vedla mezi klienty diskuze na dané téma. Co myslíte vy? Drak nebo krokodýl?

Jarní tvorba

Naši klienti v DZR v Telči začali s jarní výzdobou. Po tvorbě květin a rozkvetlých zahrádek, přišla řada na výrobu motýlků z papíru.

MDŽ

I u nás 8. březen patřil ženám. Každé z nich jsme popřáli k jejich svátku, potěšili jsme je kytičkou (tradičním karafiátem) a ke kávě nesměla chybět malá sladkost.

Kuřátka ze lžiček

Velmi jednoduchý nápad, jak si vyrobit kuřátka, která bude možné „vsadit“ do truhlíků s osením. V našem DZR v Telči nemáme ale ledajaká kuřátka. U nás si klienti vyrobili kuřátka krásná – barevná.

Rozkvetlá zahrádka

Zima je dlouhá a tak jsme se v DZR v Telči rozhodli, že si jaro přivoláme. Po celodenní práci byly květy všude, kam jsme se podívali – ve vázách pampelišky, vlčí máky, růže, narcisy. Na obrázcích vymalované květy plné barev a na velkém archu papíru nám vznikla louka posetá tulipány a krokusy. Těšíte se na jaro? My moc.

Pečení

Naši klienti sami upekli bábovky a perník s jablky. Dílo se podařilo a u odpolední kávičky si všichni společně na moučnících pochutnali.

Koláže

Z odstřižků lina naši klienti vytvořili krásné koláže. Co se týče realizace, měli naprosto „volnou ruku“ a výsledkem byl vznik různorodých a pěkných děl.

Karneval II.

Pro velký úspěch, jsme karneval v Telči zopakovali. Tentokrát bylo k vidění spousta masek – vodník, šelma, indiáni, dámičky, policista, kouzelná babička, námořník. Hodně se tančilo, zpívalo, všude vládla neuvěřitelně veselá nálada a naši klienti si karnevalový rej náramně užili.

Turnaj

Jako každý měsíc, tak i v únoru, se v našem domově se zvláštním režimem uspořádal oblíbený turnaj v trojboji. Klienti soutěží v namotávání provázku (beruška), shazují vlastnoručně vyrobené kuželky a hází na terč.

Bingo

Princip hry je jednoduchý: hráč, který chce zvolat: "Bingo!" a vyhrát odměnu, musí mít zaplněná všechna políčka ve své hrací kartě. Tato společenská hra je mezi klienty velmi oblíbená. Každý ze soutěžících si pečlivě hlídá vyvolávaná čísla a poctivě je vyhledává a označuje na své hrací kartě.

Opakování je matka moudrosti

Naši klienti v domově se zvláštním režimem v Telči si pravidelně trénují paměť, počítají, píší diktáty, procvičují podpisy, čtou, opakují si vyjmenovaná slova. Někomu to jde lépe, někomu o trošičku hůř, ale za snahu si pochvalu zaslouží úplně všichni.

Látkový kulečník

Další velmi oblíbenou aktivitou našich klientů je „látkový kulečník“. Rádi si zasoutěží v létě venku, i v zimě uvnitř a je jen na koordinaci všech členů v týmu, jak rychle se jim podaří umístit barevné kuličky do příslušných otvorů.

Karneval I.

Období masopustu nastává po svátku Tří králů a končí na Popeleční středu. Na první karneval si klienti připravili masky, vyrobili karnevalové kloboučky a vyzdobili aktivizační místnost – karneval je slavnost veselá a tak se samozřejmě i zpívalo a tančilo.

Předčítání o V.Brodském s vlnou v ruce

Část klientů by chtěla pracovat s vlnou a část by si chtěla číst o slavných dynastiích. Spojili jsme tyto dvě činnosti dohromady a výsledkem všeho byly krásné bambulky a příjemné předčítání o dynastii Vlastimila Brodského, slavného českého herce, na kterého naši klienti rádi zavzpomínali.

Pečení

Naši klienti rádi pečou. Do této činnosti se zapojí bez výjimky každý, kdo má chuť přiložit ruku k dílu. Tentokrát byl odměnou za vynaloženou snahu nadýchaný perník.

Procvičování motoriky

Naši klienti v DZR Telč si procvičují motoriku při vybarvování obrázků: Jemné tahy rukou, spojování bodů do obrazců. Každá z těchto aktivit vyžaduje velké soustředění.

Povídání a tvoření se zimní tématikou

Telč ozdobil sníh a sevřely mrazy. Téma bylo tedy nasnadě. Klienti si povídali o zimě: Jak trávili zimní čas jako děti, co provozovali za zimní sporty, jak využívali období sněhu a mrazu. Všichni si krásně zavzpomínali na stavění sněhuláků, stavění obydlí ze sněhu, koulování, pytlování, lyžování a oblíbenou aktivitu bruslení.

Ples

Plesová sezóna je v plném proudu a tak nemůže chybět ples i v našem DZR v Telči. Klienti si den předem vyrobili vstupenky, čísla do tomboly a s pomocí lektorek vyzdobili „taneční sál“. Druhý den se dámy nalíčily a společensky oblékly. Pánové vše pozorovali a těšili se na losování tomboly.

Ryby

Jak si vyrobit rybu od A do Z? Obkreslit, vystřihnout, vymalovat, nastříhat, slepit – a je hotovo! Zdá se to jako jednoduchý úkol? Kdepak, chtělo to hlavně soustředění, trpělivost, um a mít fantazii. Součástí tvoření ryb bylo povídání o českých rybnících a o světových mořích a oceánech.

Cvičení jemné motoriky a další aktivity

Různorodé individuální činnosti patří do pravidelných aktivit klientů v našem Domově se zvláštním režimem v Telči.

Zabijačka- námět ke tvorbě

Nastává čas zabijaček. Většina našich klientů si vybaví detaily zabijačky. Vypráví o souvisejících činnostech, co je všechno třeba připravit, dokonce si i vzpomenou na ingredience jednotlivých zabijačkových produktů.

Po adventu

Krásný vánoční čas je za námi a proto je potřeba odstrojit stromečky, adventní věnce a ostatní výzdobu. Vše pečlivě uklidit a těšit se na příští Vánoce, kdy se náš domov v Telči znovu ozdobí čertovskými řetězy, rozzáří světýlky a provoní jehličím.

Trojboj

Po vánočních svátcích je potřeba rozhýbat si tělo a tak se v našem domově v Telči opět uspořádal oblíbený trojboj – závodní berušky (namotávání provázku), kuželky a hod na terč. Klienti si pomůcky k soutěžení sami vyrobili. Všichni se snažili a proto si každý zasloužil malou sladkou odměnu.

Štědrý den

Štědrý den byl v našem domově v Telči opravdu štědrý – nejen že si klienti rozbalili hromadu dárků pod stromečkem (…a že u toho bylo veselo!

Živý betlém na nádvoří zámku Telč

Živý betlém v podání folklorních souborů Podjavořičan a Kvítek na nádvoří státního zámku Telč. Komponovaný pořad vycházející z biblického příběhu o narození Ježíška, sestavený ze staročeských lidových koled, říkadel a tanců, byl krásný a milý vánoční zážitek pro naše klienty.

ZŠ Masarykova v Telči

Žáci 8. a 9. tříd přišli zazpívat vánoční písně a koledy. Někteří klienti si známé koledy pobroukávali společně se zpěváky ze ZŠ Masarykova Telč. Děkujeme za milou návštěvu a těšíme se na další.

Telč plná andílků

S vánočním vystoupením přišly naše klienty potěšit i děti z mateřské školky Komenského Telč. Andělské drobotiny byl najednou plný dům. Paní učitelky s dětmi připravily krásné vánoční vystoupení a za odměnu dostaly od našich klientů vlastnoručně vyrobený dáreček. Děti na oplátku naše seniory obdarovaly vánočními přáníčky.

Tvořivé dopoledne

Za zvuku koled si naši klienti procvičili jemnou motoriku a odměnou jim byly vlastnoručně vyrobené krásné vánoční dekorace, kterými si vyzdobili společnou aktivizační místnost.

Zdobení perníčků

Před časem si naši klienti sami připravili těsto, vykrájeli perníčky, paní kuchařky je upekly a nyní nastal čas zdobení. Práce to byla krásná a zajímavá. Do zdobení se zapojili opravdu téměř všichni a na výsledek se můžete podívat v přiložené fotogalerii.

Od dětí - pro děti

Od dětí ze ZŠ Zeleneč Praha přišel našim klientům do Telče balíček a v něm byly ozdoby na vánoční stromeček, které děti vyráběly. Všem taková pozornost udělala radost a proto naši klienti na oplátku dětem poslali malé dárečky a vánoční přání.

Terapie štěňátkem

Návštěva malého štěňátka v našem domově v Telči si snad ani nepotřebuje další komentář, fotografie mluví za vše… J Snad jen, že se těšíme na další návštěvu.

Mikulášská nadílka

5.12.2016 přišel do našeho domova se zvláštním režimem v Telči svatý Mikuláš se svojí družinou. Klienti ho uvítali vánočními písněmi a kdo byl odvážnější, přidal i nějakou zimní básničku.

2. adventní koncert

2. adventní neděle připadla na 4.12.2016 a v kostele Jména Ježíš v Telči se konal koncert žáků a učitelů ZUŠ Telč. Dechové nástroje se střídaly se sborovým zpěvem a díky šikovným dětem a jejich učitelům jsme se znovu o další krůček přiblížili k vánocům. Byl to krásný zážitek.

Návštěva výstavy perníčků v klubu důchodců

V Klubu důchodců v Telči se uskutečnila tradiční výstava mikulášských a vánočních perníčků. Naše klientky tuto výstavku navštívily na jedné ze svých vycházek a upřímně obdivovaly šikovnost, s jakou byly všechny perníčky nazdobeny.

Adventní setkání

Ve spolupráci se SOŠ a SOU Třešť, obor Cukrář, Květinářská a aranžérská činnost, se konalo již třetí Adventní setkání. Naše klientky se tak mohly podívat na výrobu vánočních dekorací, vazbu adventních věnců, zdobení perníčků a načerpat vánoční atmosféru.

Zdobení vánočních stromečků

První adventní nedělí začal vánoční čas. Aby si tyto svátky naši klienti v DZR v Telči mohli vychutnat co nejdéle, začali jsme postupně zdobit vánoční stromečky po celém našem domově.

Záložky do knih od školáků

Děti ze ZŠ Zeleneč Praha – východ a ze ZŠ Hradecká Telč vyrobily pro naše klienty v DZR v Telči moc krásné čtenářské záložky. Co záložka to originál a na každé z nich je napsané moc pěkné přáníčko i s věnováním.

1. Adventní koncert

První neděle adventní připadla na 27. listopad. V Telči, v kostele Jména Ježíš, zazpíval pěvecký sbor Santini písně s vánoční tématikou. Našim klientkám se koncert velice líbil.

Žehnání adventních věnců

V pátek před první adventní nedělí navštívil klienty v DZR v Telči farář / děkan - Mgr. P. Josef Maincl, který pronesl milá slova týkající se nadcházejících svátků vánočních a požehnal adventním věncům, které si klienti sami vyrobili.

Mikulášské čertoviny

Děti ze ZŠ Hradecká Telč přišly potěšit naše klienty vánočním pásmem zpěvu, říkanek a laskavého humoru s názvem „Mikulášské čertoviny“. Děti byly neuvěřitelně šikovné a za odměnu dostaly drobné dárečky vlastnoruční výroby našich klientů. Děkujeme dětem a paním učitelkám za milou návštěvu.

Adventní věnce

Týden před první adventní nedělí se našim domovem v Telči nesla vůně lesa a vánoc – klienti vyráběli z jedličkových větviček adventní věnce, na jejichž dozdobení použili i ozdoby, které si sami s předstihem vyrobili a připravili.

Zimní dekorace

Listopad v našem Domově se zvláštním režimem v Telči byl měsícem, ve kterém se prolínala odcházející podzimní atmosféra s nastupující atmosférou zimní.

Svatý Martin

Většina lidí má 11. listopad spojený se svátkem sv. Martina. Klienti si v tento den připomněli některé pranostiky, které jsou spojeny přímo s tímto datem: Svatý Martin přijede na bílém koni. Na svatého Martina, bývá dobrá peřina. Martinův led, bude vodou hned. Na svatého Martina, kouřívá se z komína.

Pečení

V našem domově se zvláštním režimem v Telči patří pečení mezi oblíbené a pravidelné aktivity. Tentokrát si klienti vybrali perník s jablky. Každý přiložil ruku k dílu a všichni si na výborném výtvoru u kávičky pochutnali.

Dárečky pro děti

Nastává vánoční čas a děti z místní mateřské a základní školy přijdou navštívit klienty v našem domově v Telči, aby svým vystoupením udělaly radost a navodily vánoční atmosféru. Všichni obyvatelé se na jejich návštěvy těší a proto jim s předstihem sami vyrobili malé dárečky – záložky do knížek „Sovičky“.

Exkurze studentů v DZR Telč z Gymnázia a Střední odborné školy Moravské Budějovice

Dne 1. 11. 2016 nás v Domově se zvláštním režimem v Telči navštívili studenti Gymnázia a Střední odborné školy v Moravských Budějovicích. Za doprovodu učitelek Mgr. Ilony Hobzové a Mgr. Leony Štáblové, přijelo 40 studentů studijního oboru sociální činnost.

Folklórní soubor Krahuláček

21.10.2016 nás navštívily děti z dětského folklorního souboru "Krahuláček", který působí při Mateřské škole v Krahulčí. Děti vystupují na nejrůznějších kulturních akcích ve vesnici a okolí a proto jsme byli moc rádi, když přijely udělat radost i našim klientům do Domova se zvláštním režimem v Telči.

Podzimní dekorace

Podzimní dekorace si vyrobili klienti v DZR v Telči z přírodních materiálů. Z papírového kartonu si každý vystřihl hřib, který následně ozdobil zcela podle své fantazie. Dekorativní hříbky se všem povedly a v prostorách domova vypadají velice hezky.

Podzimní židle

Klienti v našem domově v Telči našli na vycházce spoustu materiálu, který se rozhodli využít k podzimní dekoraci. Jedním z nápadů, kdy nebyly kladeny fantazii žádné meze, bylo dekorativně ozdobit židli.

Zkrášlovací odpoledne

Příjemné a pohodové odpoledne prožili naši klienti v DZR v Telči ve „zkrášlovacím salónu“. Ženy se svátečně líčily, muži radili a samozřejmě na vše dohlíželi J Se zájmem si všichni vyzkoušeli různé klobouky a dámy šátky, šály, náramky a náhrdelníky. Na závěr už stačilo jen říct: „Smím prosit?“.

Přírodniny

Přírodniny v každém z klientů v našem DZR v Telči vykouzlí úsměv na tváři – známé vůně lesa, louky, zahrádky, mládí… Proto se snažíme přinést jim rozličné střípky z přírody rovnou k nám do domova a vzpomínání na sběr borůvek, hub, šišek, plodů ze zahrádky – ne sebe nenechá dlouho čekat.

Třídění

Procvičování jemné motoriky - činnosti ruky případně pouze prstů. Při formování těchto dovedností jde hlavně o vytvoření jemných pohybových koordinací, většinou o zajištění jemné součinnosti „oka a ruky“.

Kreslení

Mezi tzv. odpočinkové činnosti patří kreslení a malování. Klienti v našem domově v Telči si tak procvičují soustředění a jemné tahy rukou, kdy mají danou předlohu a snaží se ji co nejpřesněji dodržet.

Pečení

Mezi velmi oblíbené činnosti našich klientů v DZR v Telči patří pečení. Využíváme k tomu sezónní ovoce, v tomto případě jablka. Přáním klientů bylo upéct si jablečný závin. Sami si nakrájeli jablíčka, s pomocí lektorek připravili těsto a vytvořili několik nohavic závinu. Odměnou jim byl sladký štrůdl.

Strouhanka

procvičování manuálních činností, které jsou našim klientům v DZR v Telči blízké z běžného života, patří k těm nejoblíbenějším. Z usušeného pečiva společnými silami a za skvělé vzájemné spolupráce namleli pěknou hromádku strouhanky. U mlýnku se všichni vystřídali a zavzpomínali na časy, kdy takto strouhanku mleli doma.

Čich, chuť, hmat

Poznávání okolí - komunikace je pro naše klienty velmi důležitá. Není omezena jen na slovní vyjadřování a rozumění, ale orientuje se na celé smyslové spektrum.

Cestování

S příchodem letních prázdnin se v našem DZR v Telči čím dál více debatovalo o tom, kdo kam kdy cestoval a co se mu tam líbilo. Prstem po mapě jsme procestovali celou Českou i Slovenskou republiku. Ale co je důležité před každým výletem či dovolenou? Ano - sbalit si kufr a dbát opatrnosti na silnicích.

Den otevřených dveří

Rádi bychom Vás pozvali na den otevřených dveří, který bude probíhat v rámci akce "Týden sociálních služeb ČR", pořádanou Asociací poskytovatelů sociálních služeb České Republiky. Naše zařízení Senior Home Telč, se akce zúčastní formou "Dne otevřených dveří" který bude probíhat ve čtvrtek 6. 10. 2016 (od 9h- 15h).

Zooterapie - Morče Terezka :-)

Klienti našeho DZR v Telči uvítali možnost pohladit si malé morče Terezku. Tato činnost byla klienty přijata s nadšením :-)

Pěstujeme bylinky

Zpestřením volnočasových aktivit v zařízení DRZ v Telči je také pěstování různých bylinek, které si naši klienti sami zasadili a pečlivě se o ně starají :-)

Pálení čarodějnic :-)

I v našem domově se zvláštním režimem v Telči proběhla oslava čarodějnic, na kterou jsme se předem pečlivě připravili – klienti si sami vymysleli a vyrobili masky, ve kterých jsme pak uspořádali čarodějnický rej zakončený společným grilováním :-)

Čichové a chuťové poznávání

Naši klienti v DZR Telč poznávají se zavázanýma očima chutě a vůně potravin a přes chuťové a čichové buňky se snaží rozpoznat zdroj těchto vjemů. Díky tomu, že danou potravinu klientovi vložíme přímo do ruky, může být vodítkem k určení i hmat.

Procvičování jemné motoriky

Při práci s klienty v našem zařízení DZR v Telči nezapomínáme ani na důležitost pravidelného procvičování jemné motoriky v každodenních činnostech.

Jihlavský deník byl přítomen na dni otevřených dveří

Odkaz na článek v Jihlavském deníku

Napsali o nás v Jihlavském Deníku

Odkaz na článek v Jihlavském Deníku

Změna termínu dne otevřených dveří!

S ohledem na velikonoční svátky které zasahovaly do původního termínu, jsme se rozhodli přesunout den otevřených dveří na 1. - 2. dubna 2016 (pátek - sobota). Nový termín Dne otevřených dveří: Pátek 1. dubna 2016 od 13:00 do 18:00 Sobota 2. dubna 2016 od 9:00 do 18:00

Prohlídky pro zájemce a jejich rodinné příslušníky

Již nyní je možné, aby si zařízení prohlédli potenciální zájemci o sociální službu nebo jejich rodinní příslušníci. Prohlídku je nutné si předem domluvit s Vedoucí sociální úseku / Sociální pracovnicí na telefonním čísle 773 833 238 nebo přes email telc.socialni@senior-home.cz

Den otevřených dveří - 1. - 2. dubna 2016 (pátek-sobota).

Dovolujeme si Vás, ještě před samotným zahájením provozu Domova se zvláštním režimem Telč, pozvat na den otevřených dveří plánovaný na 1. - 2. dubna 2016. Nový termín Dne otevřených dveří: Pátek 1. dubna 2016 od 13:00 do 18:00 Sobota 2. dubna 2016 od 9:00 do 18:00

Plánované zahájení provozu

Rádi bychom Vám oznámili, že plánujeme zahájit provoz v Domově se zvláštním režimem Telč k 1. 4. 2016. Před tímto datem bychom rádi uspořádali den otevřených dveří, aby jste měli možnost si prazdné zařízení prohlédnout.